Ūdensapgādes sistēma sastāv no vairākiem savstarpēji saistītiem elementiem. Sistēmas pamats ir ūdens ieguves avots, kas var būt pat piemājas dīķis, ja ūdens nepieciešams vien siltumnīcas laistīšanai, bet privātmājai biežāk tiek ierīkota spice vai artēziskā aka jeb dziļurbums.
Vajadzības gadījumā tiek uzstādīta arī ūdens attīrīšanas sistēma. Lai ūdeni nogādātu virszemē, nepieciešams sūknis. Neiztrūkstošs elements mūsdienīgās ēkās ir arī ārējie tīkli, kas nodrošina ūdens padevi līdz ēkai un tālāk pa iekšējiem tīkliem ēkā nogādā līdz nepieciešamajām vietām mājā.
Artēziskā akas jeb dziļurbuma ierīkošana notiek ar specializētas tehnikas palīdzību. Urbums tiek veikts līdz pat 300 metriem dziļumā, sasniedzot ūdensnesošos slāņus. Tajā ievieto plastikāta, nerūsējošā vai parastā tērauda caurules. Dziļākajos slāņos ir būtiski parūpēties, lai artēziskajā akā novērstu smilšu ieplūšanu, šim nolūkam urbumā tiek ievietoti filtri, ap kuriem veido grants apbērumu.
Pirms urbuma formalitāšu kārtošanas un darbu uzsākšanas der noskaidrot dažus būtiskākos jautājumus. Piemēram:
1. der uzzināt, kādā dziļumā konkrētajā vietā atrodas labs dzeramais ūdens, kāda ir konkrētās vietas ģeoloģija.
2. vēlams arī parēķināt, cik daudz ūdens būs nepieciešams saimniecības ikdienas vajadzībām, aprēķinos, ja nepieciešams, ietverot arī ūdens patēriņu dārza laistīšanai un pirtij.
3. Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā jebkuram dziļurbumam ir nepieciešams saņemt urbšanas pasi, tikai pēc tās saņemšanas var uzsākt darbus.
Kur ir ūdens, tur arī dzīvība. Kur vēl nav ūdens, tur aiciniet talkā mūs! T.28877009